Mikko HYPPÖNEN KEYNOTE
Chief Resource Officer, F-Secure
Mikko Hypponen jest weteranem cyber-wojen i Dyrektorem ds. Badań w F-Secure. Pisał o swoich badaniach dla wydawców takich jak New York Times, Wired and Scientific America oraz wykładał na uniwersytetach Stanford i Cambridge.
Obserwuj Mikko na Twitterze:
John MATHERLY KEYNOTE
Shodan.io
John Matherly jest kartografem internetowym, mówcą oraz założycielem Shodan, pierwszej na świecie wyszukiwarki urządzeń łączących się z Internetem. Drukarki, kamery internetowe, elektrownie i nie tylko zostały wykryte wraz z upływem czasu, a ujawnienia te zmieniły sposób, w jaki bezpieczeństwo i prywatność w Internecie są obecnie postrzegane. Już teraz Shodan wykrywa telewizory, telefony komórkowe, światła uliczne, przemysłowe systemy kontroli, zakłady przemysłowe jak i różnego rodzaju sprzęt gospodarstwa domowego. W miarę jak świat staje sie coraz bardziej połączony coraz więcej urządzeń zdolnych łączyć się z Internetem jest dodawanych do puli każdego dnia. W ciągu ostatnich kilku lat, był wspominany w wiadomościach na CNBC, CNN Money, Bloomberg, Washington Post, Forbes, Time i wielu innych.
Obserwuj Johna na Twitterze:
Aaron CHERRINGTON KEYNOTE
FireEYE
Aaron Cherrington od 4 lat jest głównym analitykiem wywiadu w FireEye. Ma 10-letnie doświadczenie w projektowaniu systemów dla wywiadu cyberbezpieczeństwa oraz bezpiecze systemów. Przedtem Aaron służył jako oficer wywiadu ds. Operacji prowadzonych w sieciach komputerowych, oraz szef działu w United States Cyber Command, Joint Task Force Global Network Operations, Intelligence Advanced Research Projects Activity (IARPA), Defense Intelligence Agency, a także jako badacz ds. Cyberbezpieczeństwa w departamencie energii w Pacific Northwest National Laboratory. Publikował rozlegle, głównie na niejawnych lub zamkniętych kanałach, ale przyczynił sie jak autor do raportu Mandiant’s APT1 który przypisywał specjalnym oddziałom chińskiej armii kradzież własności intelektualnej międzynarodowych korporacji.
Robert KOŚLA KEYNOTE
Microsoft Europe, dyrektor Sektora Bezpieczeństwa Narodowego i Obronności na Region Europy Środkowej i Wschodniej. Od 1994 r. w Urzędzie Ochrony Państwa, najpierw w Wydziale Badań Rozwoju i Wdrożeń Biura Szyfrów (następnie Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki). W latach 1998-2002 zastępca dyrektora Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki UOP, a w latach 2002-2006 zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego (DBTI) Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Kierował pionem akredytacji bezpieczeństwa teleinformatycznego nadzorując m.in. prace Laboratorium Ochrony Kryptograficznej, Laboratorium Ochrony Elektromagnetycznej i Laboratorium Ochrony Fizycznej DBTI ABW. Współautor koncepcji budowy środków ochrony informacji niejawnych oraz krajowego schematu badań i certyfikacji tych środków (m.in. z wykorzystaniem kryteriów ITSEC, Common Criteria oraz kryteriów krajowych). Współautor projektu ustawy o podpisie elektronicznym.
W latach 1998-2008 reprezentował Polskę w Komitecie Bezpieczeństwa Teleinformatycznego NATO, następnie NATO Information Assurance Sub-Committee (SC/4). Współautor dyrektyw i zaleceń technicznych opracowanych przez grupy robocze Komitetu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego NATO. W latach 2006-2008 zastępca dyrektora ds. systemów SIS i VIS Władzy Wdrażającej Programy Europejskie MSWiA, gdzie pełnił funkcję krajowego lidera projektów włączenia organów administracji publicznej do Systemu Informacyjnego Schengen (SIS1+, SIS II) i Systemu Informacji Wizowej (VIS). Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, kierunek systemy informatyczne, specjalizacja: systemy operacyjne czasu rzeczywistego.
Marcin ADLER
DGT
Związany z firmą DGT Sp. z o.o. od ponad 12 lat. Swoją karierę zawodową rozpoczął od stanowiska konsultanta handlowego. Następnie awansował na stanowisko menadżera produktowego, gdzie wraz z grupą inżynierów budował i wprowadzał na rynek systemy rejestracji rozmów – rejestratory NetCRR i NetCRR2. Po kilku latach został mianowany na stanowisko zastępcy dyrektora Biura Rozwoju i zajął się rozwojem systemów do analizy sygnalizacji GSM w sieciach operatorów komórkowych – Analizatory Sygnalizacji DGT 1112 Option+. Aktualnie piastuje stanowisko dyrektora ds. Projektów Strategicznych i koordynuje prace nad następną generacją urządzeń do analizy danych w sieciach optycznych – DGT IP-TAP oraz Platforma DGT RMP. Posiada doświadczenie w prowadzeniu złożonych projektów, m. in. systemy rejestracji rozmów dla sieć hal MakroCash&Carry , banku PKO BP oraz Polskiej Grupy Energetycznej, systemy analizy sygnalizacji dla T-Mobile i Orange, projekt Wielofunkcyjnego Routera Dostępowego DGT RGW VDSL2 dla Orange, a także doświadczenie w budowaniu strategii produktowej oraz rozwoju produktów.
Ma 37 lat i jest absolwentem Instytutu Organizacji i Zarządzania, Wydziału Zarządzania, Uniwersytetu Gdańskiego. Prywatnie mąż i tata dwójki dzieci. W wolnych chwilach lubi czytać książki, a ze sportów preferuje bieganie, jazdę na rowerze oraz nurkowanie z akwalungiem.
Artur BARANKIEWICZ
Orange Polska, kierownik Wydziału ICT Business Alignment
Odpowiedzialny za zespół, obsługujący incydenty bezpieczeństwa, który otrzymał akredytację CERT US i tym samym prawo do używania prestiżowej nazwy CERT, co pozwoliło na zmianę nazwy z ABUSE TP na TP CERT. To druga tego typu jednostka w Polsce i wciąż jedyna w naszym kraju w strukturach operatora telekomunikacyjnego. Jako przedstawiciel największego polskiego operatora telekomunikacyjnego w kwestiach bezpieczeństwa teleinformatycznego bierze aktywny udział w pracach legislacyjnych, wspierając działania, związane z tworzeniem prawa krajowego i unijnego.
Od stycznia 2013 odpowiedzialny m.in. za ofertę usługową dla klientów zewnętrznych oraz budowę świadomości bezpieczeństwa IT (m.in. poprzez publikacje na Blogu Technologicznym Orange – http://blog.orange.pl/technologiczny/).
Kamil BASAJ
Beata BIAŁY
NATO Strategic Communications Centre of Excellence
Tłumacz literatury, pisarka, menadżer, urzędniczka służby cywilnej. Przed swoja pracą jako urzędniczka służby cywilnej pracowała jako menadżer w polskich mediach (zastepca CEO w jednej z wiodących codziennych grup publicystycznych i jako zastępca dyrektora Programu 1 Polskiego Radia. Jako urzędniczka służby cywilnej pracowała najpierw w Polskim Ministerstwie Transportu gdzie odpowiadała za sprawy związane z EU, a potem w Polskim Ministerstwie Obrony Narodowej, gdzie pełniła rolę dyrektora departamentu Public Affairs. Była odpowiedzialna za stworzenie struktury StratCom w polskim ministerstwie obrony i reprezentowała Polskę w Komitecie Sterującym NATO STRATCOM COE. Jej wielką pasją jest literatura. Pisze książki dla dzieci i tłumaczy literaturę francuską i angielską (ponad 20 pozycji opublikowanych w Polsce). Prywatnie mężatka z trójką dzieci, które uważa za swoje największe osiągnięcie.
Marek BIEŃKOWSKI
Najwyższa Izba Kontroli
Prawnik, urzędnik państwowy, generał brygady Straży Granicznej, Komendant Główny Straży Granicznej w latach 1997–2001, Komendant Główny Policji w latach 2005–2007.
Ukończył studia prawnicze w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Po studiach pracował jako prawnik w kurii biskupiej w Szczecinie. W latach osiemdziesiątych działał w opozycji. Był doradcą Mariana Jurczyka. Od 1993 pracował w Straży Granicznej. W latach 1993–1996 był komendantem oddziału Straży Granicznej w Szczecinie. W latach 1996–1997 był zastępcą Komendanta Głównego, a w latach 1997–2001 Komendantem Głównym Straży Granicznej. Po odwołaniu ze stanowiska Komendanta Głównego Straży Granicznej pracował jako doradca w Najwyższej Izbie Kontroli (2002–2005). 3 listopada 2005 powołany na stanowisko Komendanta Głównego Policji. 9 lutego 2007 podał się do dymisji. Od 10 lipca 2007 prezes firmy Orlen Ochrona Sp. z o.o. W 2008 powrócił do pracy w Najwyższej Izbie Kontroli, od sierpnia 2008 do lutego 2009 pełnił obowiązki dyrektora delegatury NIK w Lublinie. Obecnie jest dyrektorem Departamentu Porządku i Bezpieczeństwa Wewnętrznego NIK.
Piotr BONINSKI
Microsoft
Cloud Solutions Architect w Microsoft, wcześniej architekt rozwiązań zarządzania tożsamością i bezpieczeństwa, a jeszcze wcześniej programista C/C++/.Net/Java. Również doktor informatyki. Z branżą IT związany już od czasów studiów, czyli od lat wielu. Z racji wykształcenia nazywany przez klientów ‘doktorem’, gdyż swego czasu taki tytuł naukowy uzyskał, prywatnie były brydżysta i aktualny entuzjasta fotografii, snookera i gier zespołowych.
Follow Piotr on Twitter:
Tomasz BOREK
Koder* z Polski, mający nadzieję nauczyć się czegoś nowego każdego dnia.
Wdzięczny każdemu, kto pomógł w mej drodze. Pomaga przy: SCKRK, Polskim JUGu i krakowskiej Loży Lambda.
Przyznaję się do mych wad i ułomności. Lubię: ludzi, programy, muzykę, gry wyobraźni, uczciwość, naukę. Nie lubię: robić rzeczy niepotrzebnie, robić „bo mogę”.
* Po rodzicach. Oni kodowali, to i ja koduję…
Łukasz BROMIRSKI
RSM at Cisco Systems
Łukasz Bromirski ostatnich parę lat zarządzał w Cisco organizacją techniczną jako dyrektor techniczny. Obecnie odpowiada za zespół sprzedaży w Cisco Polska, stara się działać na rzecz propagowania wiedzy o sieciach, prowadzi projekt BGP Blackholing PL.
Michał BYRECKI
Fizyk, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Szczecińskiej. Zawodowo zajmujący się elektroniką: projektowanie, analiza i audyty rozwiązań, reverse – engineering (hardware + software).
Janusz CENDROWSKI
Kierownik Produktu Asseco Data Systems SA
Doktor nauk technicznych w dziedzinie informatyki. Do roku 2001 pracownik Biura Bezpieczeństwa Łączności i Informatyki UOP, od roku 1994 członek Komitetu Technicznego 182 „Ochrona informacji w systemach teleinformatycznych” przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym. Współautor wielu polskich norm w dziedzinie technik zabezpieczeń. Aktualne pracownik Asseco Data Systems SA na stanowisku Kierownik Produktu W zakres jego obowiązków wchodzą projekty w zakresie architektury bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych, wdrożenia i audyty systemów ISMS, zarządzanie ryzykiem, zarządzanie ciągłością działania oraz związane aspekty prawne i normalizacyjne.
W kręgu jego zainteresowań znajdują się również zagadnienia kryteriów oceny produktów zabezpieczeń, w szczególności urządzeń i oprogramowania kryptograficznego.
Od wielu lat publikuje artykuły i występuje na konferencjach poświęconych bezpieczeństwu teleinformatycznemu, jest wykładowcą na podyplomowych studiach na Politechnice Warszawskiej. Członek ISACA Warsaw Chapter. Posiada certyfikaty CISA, CRISC, CEH, audytora wiodącego ISO 27001, audytora wiodącego ISO 22301 oraz audytora wewnętrznego ISO 20000.
Aleksander CZARNOWSKI
Aleksander P. Czarnowski jest CEO w AVET Information I w Network Security sp. z o.o., przeodniczy Business Center Club Cybersecurity Commission, ekspertem Cloud Industry Select Group (CSIG), członekiem Komitetu Technicznego 182 „Ochrona informacji w systemach teleinformatycznych” przy Polskim Komitecie Normalizacyjnym, odpowiedzialnym za polską korektę standardu ISO 27001. Jest również autorem publikującym w Virus Bulletin i Instytucie InfoSec. Prywatnie kieruje projektem open source’owym – pysecure.io, który pozwala programistom Pythona pisać bezpieczny kod.
Przemysław DĘBA
Orange Polska
Dyrektor Bezpieczeństwa Systemów Teleinformatycznych, Infrastruktura IT i Cyberbezpieczeństwo, Orange Polska.
Przejmując pieczę nad bezpieczeństwem teleinformatycznym w Orange Polska sprawił, że organizacja spojrzała na ten aspekt swojego działania z zupełnie innej perspektywy. Zwolennik „wyjścia do ludzi” z bezpieczeństwem IT: zarówno w kwestii edukacji i budowy świadomości bezpieczeństwa (w jasny sposób dla przeciętnego internauty), poprzez dostarczanie klientom końcowym potrzebnych i zrozumiałych dla nich usług, skończywszy na wykorzystywaniu budowanych przez kilkanaście lat kompetencji Orange Polska dla bezpieczeństwa klientów instytucjonalnych i biznesowych. Nie boi się innowacji – pod jego kierownictwem w Orange Polska uruchomiono takie usługi jak CyberTarcza, czy też oparta na sieci niezależna od systemu operacyjnego usługa kontroli rodzicielskiej dla użytkowników mobilnych. Laureat Security Excellence Award 2016.
W Orange Polska (wcześniej TP) od 1992 roku. Doświadczony menedżer, ekspert w zakresie sieci telekomunikacyjnych, konsultant w regionie AMEA. Twórca i wieloletni dyrektor Centrum Zarządzania Usługami (SMC) Orange Polska, bezkompromisowy jeśli chodzi o bezpieczeństwo klientów Orange Polska.
Alexandre DULAUNOY
CIRCL.LU
Swój pierwszy komputer miał już w latach 80-tych. Krocząc po ścieżce rozwoju w obszarze cyberbezpieczeństwa i wolnego oprogramowania, pracował jako konsultant bezpieczeństwa sieci w wielu miejscach (m.in. Ubizen i Cybertrust). Był współtwórcą startupu Conostix, specjalizującego się w zarządzaniu bezpieczeńśtwem informacji. Pracował również jako kierownik bezpieczeństwa w SES – czołowym międzynarodowym operatorze usług satalitarnych. Alexandre pracuje obecnie dla Computer Security Incident Response Team (CSIRT) w Luksemburgu, znanym jako CIRCL. Wykłada także bezpieczeństwo informacji na uniwersytecie Paul-Verlaine w Metz oraz na University of Luxembourg. Lubi pracować przy projektach, w których podejmuje się zadania związane z „wolną informacją”, innowacją i bezpośrednim rozwojem społecznym. Kiedy nie grzebie w systemach binarnych lubi spędzać czas w rzeczywistym ekosystemie -„grzebaniu w ziemi” i robieniu zdjęć.
Obserwuj Alexandre na Twitter:
https://twitter.com/adulau
Przemysław FRASUNEK
Atende Software
Marcin GOLIZDA-BLIZIŃSKI
Naczelnik Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji.
Marek GRAJEK
Pisarz
Marek Grajek jest kryptografem, dziennikarzem i historykiem. Jego zawodowe doświadczenia dotyczą kilku obszarów – kryptografii i bezpieczeństwa IT, ekonomii i finansów) kilku sektorów – finanse i inwestycje, IT, konsultacje, kilku kontynentów i kultur. Jedną z jego pasji jest historia kryptografii, co miało ujście w jego książkach opisujących najciekawsze wydarzenia kryptograficzne XX wieku.
Dawid GOLAK
Lider zespołu Bezpieczeństwa w Grupie Allegro
Lider zespołu Bezpieczeństwa Systemów IT w Grupie Allegro. W swojej pracy oprócz zarządzania Zespołem Bezpieczeństwa skupia się na technicznych aspektach security, od bezpieczeństwa aplikacji webowych, infrastruktury, obsługę incydentów, kończąc na analizie złośliwego oprogramowania. Po godzinach biega maratony.
Adam HAERTLE
ISACA
Kierownik ds. bezpieczeństwa informatycznego w UPC Polska. Odpowiedzialny za zapewnienie odpowiedniego poziomu ochrony informacji, w szczególności danych osobowych abonentów oraz tajemnicy przedsiębiorstwa, wykrywanie i eliminowanie nadużyć zarówno korporacyjnych jak i abonenckich, współpracę z organami ścigania, funkcjonowanie mechanizmów kontrolnych w obszarze IT oraz ich zgodność z obowiązującymi regulacjami. W latach 2008 – 2009 członek Zarządu ISACA Polska, obecnie członek zarządu Cloud Security Alliance Polska. Autor nagrodzonych prezentacji na konferencjach Secure oraz SEMAFOR. Posiada kwalifikacje CISA i CRISC.
Hasherezade
Niezależny badacz
Obecnie pracuje jako analityk złośliwego oprogramowania dla firmy Malwarebytes, oraz prowadzi własną działalność w branży.
Krzysztof HUDEK
SecWire
Konsultant IT Security w firmie Hewlett Packard Enterprise oraz niezależny konsultant działajacy pod marką SecWire, specjalizujący się w technologiach SIEM. Wcześniej kierował ostatnią ekspercką linią analityków zagrożeń w międzynarodowym bankowym Global SOCu. Przeprowadza analizy i wdrożenia w dużych korporacjach (m.in. finansowych) i organizacjach rządowych na terenie UE. Posiadacz certyfikatów CISSP, CISA, CEH oraz kilku innych.
Rafał KASPRZYK
Military University of Technology
Absolwent Wydziału Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej (Prymus Promocji – 2004 r., Prymus Akademii – 2005 r. ). Pracownik naukowo-dydaktyczny Instytutu Systemów Informatycznych Wydziału Cybernetyki WAT. Wiceprezes Spread Page Initiative oraz członek Polskiego Towarzystwa Symulacji Komputerowej. Główny obszar jego zainteresowań dotyczy modelowania, symulacji i analizy systemów sieciowych z wykorzystaniem modeli i metod badań operacyjnych, a w szczególności teorii grafów i sieci oraz wybranych elementów sztucznej inteligencji. Kierownik projektów (m.in. CARE, CART, SAVE, THEIA) wielokrotnie wyróżnianych na Międzynarodowych Targach Wynalazczości (m.in. Bruksela, Paryż, Seul). Laureat stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2015 r. – 2018 r.) dla młodych wybitnych naukowców prowadzących wysokiej jakości badania naukowe i cieszących się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej.
Xawery KONARSKI
Ekspert prawny z ponad 20-letnim doświadczeniem w nowych technologiach. Starszy partner i współzałożyciel kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy. W kancelarii nadzoruje prace zespołów Technologie Media Telekomunikacja orazPrawo zamówień publicznych. Doradza polskim i międzynarodowym przedsiębiorstwom w zakresie prawa telekomunikacyjnego, IT, Internetu oraz ochrony informacji. Zasiada w Radzie Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT). Jest doradcą prawnym Związku Pracodawców Branży Internetowej IAB Polska oraz Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Jako ekspert brał udział wpracach legislacyjnych nad szeregiem ustaw zzakresu prawa nowych technologii. Jest arbitrem Sądu Polubownego ds. domen internetowych przy PIIT. Wielokrotnie rekomendowany w polskich i zagranicznych rankingach prawników specjalizujących się w TMT.
Piotr KONIECZNY
Od 11 lat pomaga największym polskim i zagranicznym firmom w zabezpieczaniu sieci oraz serwisów internetowych. Absolwent Glasgow Caledonian University. Pracę w branży IT rozpoczął w brytyjskim oddziale Philips Electronics. Założyciel Niebezpiecznik.pl, firmy doradczej konsultującej projekty informatyczne pod kątem bezpieczeństwa oraz popularnego serwisu o bezpieczeństwie teleinformatycznym funkcjonującym pod tą samą nazwą
Tomasz ŁUŻAK
Piotr MALEC
Inżyniere systemowy w Orion Instruments Polska
Mirosław MAJ
Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń
Wiceprezes spółki ComCERT SA, której jest współzałożycielem. Wcześniej przez 15 lat związany był z NASK, kierował zespołem CERT Polska. Na co dzień blisko współpracuje z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa podejmując tematy z dziedziny ochrony infrastruktury krytycznej. Zaangażowany w wiele inicjatyw i projektów na rzecz bezpieczeństwa w sieci. W 2012 roku współorganizował i koordynował merytorycznie pierwsze w Polsce ćwiczenia z ochrony w cyberprzestrzeni – Cyber-EXE Polska 2012 kontynuowanych w latach 2013 – 2015. Aktywnie uczestniczył w budowaniu nowych CERT-ów w Polsce i zagranicą (w tym polski i gruziński CERT rządowy oraz polski CERT wojskowy). Koordynował NATO-owski projekt CLOSER, dzięki któremu powstało wiele nowych CERTów w krajach postsowieckich (m.in. w Gruzji, Mołdawii, Armenii, Azerbejdżanie). Od wielu lat bardzo blisko współpracuje z Europejską Agencją Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA). Jest autorem wielu materiałów szkoleniowych z zakresu bezpieczeństwa IT wykorzystywanych w kraju i zagranicą.
Follow Mirek on Twitter
https://twitter.com/MirekMaj
Marcin MASŁOWSKI
Mateusz OLEJARKA
OWASP / SecuRing
Zawodowo zajmuje się testowaniem bezpieczeństwa aplikacji webowych oraz mobilnych. Wcześniej, po drugiej stronie barykady, jako programista brał udział w rozwoju i utrzymaniu platformy klasy BPMS wdrożonej w wielu polskich instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych.
Od stycznia 2011 jest w zarządzie OWASP Poland, gdzie zajmuje się organizacją spotkań dotyczących bezpieczeństwa IT. Trener mający za sobą kilkadziesiąt przeprowadzonych szkoleń związanych z tworzeniem i testowaniem bezpieczeństwa oprogramowania. Prelegent m.in. 4Developers, Black Hat Asia, CONFidence, NGSec, SEConference, Testing Cup, TestWell oraz spotkań OWASP.
Dawid OSOJCA
ComCERT
Specjalista bezpieczeństwa teleinformatycznego, członek zespołu ComCERT.PL, który świadczy usługi z zakresu reagowania na incydenty teleinformatyczne. Na swoim koncie ma udział w ważnych projektach bezpieczeństwa IT, takich jak tworzenie laboratorium dla analizy złośliwego oprogramowania dla podmiotów Administracji Państwowej czy stworzenie ćwiczeń dla członków zespołów reagujących na zlecenie Agencji ENISA. Uczestnik ćwiczeń Cyber Europe 2014, w których zespoł ComCERT.PL zajął pierwsze miejsce (ponad 100 uczestników z całej Europy).
Artur PIECHOCKI
Ekspert Fundacji Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Radca prawny, członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie.
Grzegorz POHORECKI
Ukończył Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Warszawskiej, na kierunku informatyka. Jego praca magisterska dotyczyła kryptografii i już od tego czasu jego życie zawodowe związane jest z tematyką bezpieczeństwa przetwarzania informacji (zwaną obecnie popularnie cyberbezpieczeństwem). Specjalizuje się w analizie ryzyka oraz zarządzaniu bezpieczeństwem informacji. Przez wiele lat brał udział w pracach podkomitetu ISO/IEC JTC1 SC27, odpowiedzialnego za tworzenie norm ISO z zakresu bezpieczeństwa informacji. Odpowiadał tam m.in. za projekt normy ISO/IEC 18044 – “Information Security Incident Handling”. Odpowiadał za lokalizację raportu technicznego ISO/IEC TR 13335-1, który w Polsce został opublikowany jako PN-I-13335-1 – “Wytyczne do zarządzania bezpieczeństwem systemów informatycznych”. Współtworzył jako ekspert techniczny pierwszy rządowy projekt ustawy o podpisie elektronicznym. W zagranicznych korporacjach (Utimaco Data Security GmbH, VASCO Data Security NV i in.) odpowiadał za wprowadzanie produktów tych firm (szyfrowanie, silne uwierzytelnianie, urządzenia HSM) na rynki Polski i Europy Wschodniej. Współpracuje blisko z Krajowym Stowarzyszeniem Bezpieczeństwa Teleinformacyjnego i Ochrony Informacji Niejawnej. Autor licznych szkoleń i prezentacji na forach polskich i międzynarodowych.
Michał PRZYGODA
Michał SAJDAK
Założyciel serwisu sekurak.pl oraz konsultant d/s bezpieczeństwa IT w Securitum. Posiada dziesięcioletnie doświadczenie w zagadnieniach związanych z technicznym bezpieczeństwem IT. Realizuje testy bezpieczeństwa. Posiadacz certyfikatów: CISSP, CEH, CTT+.
Prelegent na kilkudziesięciu konferencjach branżowych, w tym: Secure (najlepsza prezentacja), Semafor (najlepsza prezentacja), Testingcup (najlepsza prezentacja) Confidence (Top 3 najlepiej ocenionych prezentacji), SecCon, Aspire – The Dragon Wakes.
Jarosław Sporysz
Rafał Szczepański
VP Engineering SmartRecruiters/OWASP
Rafał kieruje zespołęm inżynierów SmartRecruiters, startapu z siedzibą w San Francisco z ponad 1000 klientów (m.in. Square, AOL, Atlassian, Visa). Posiada ponad dziesięcioletnie doświadczenie w budowaniu wysoko wydajnych rozwiązań klienckich i korporacyjnych klasy SaaS. W SmartRecruiters jest odpowiedzialny za aspekty inżynierskie. Jego doświadczenia w dziedzinie kierowania zespołami dotyczą zarówno kilku osobowych jaki i ponad 50-cio osobowych organizacji z wieloma działami.
Krzysztof SZCZYPIORSKI
Politechnika Warszawska / Cryptomage SA
Z zawodu teleinformatyk, z zamiłowania fotograf, podróżnik, a od niedawna także klubowy DJ. Absolwent Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley (USA), Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej oraz Politechniki Warszawskiej, gdzie obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny i kierownik Zakładu Cyberbezpieczeństwa w Instytucie Telekomunikacji Na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych. Dyrektor ds. badań i rozwoju w firmie Cryptomage S.A. Zajmuje się zagadnieniami bezpieczeństwa w sieciach teleinformatycznych, filozofią obserwacji zjawisk, a od niedawna psychologią motywacji. Strona domowa: http://szczypiorski.com
https://twitter.com/k_sz
Krzysztof SZPUNAR
Enigma Systemy Ochrony Informacji Sp. z o.o.
Ukończył studia na Akademii Ekonomicznej w Krakowie na Wydziale Zarządzania. Od początku kariery zawodowej związany z rynkiem IT, a od 16 lat również z sektorem finansowym. Doświadczenie zdobywał na stanowiskach handlowych w takich firmach jak Comarch, Grupa Softbank, Infovide-Matrix, czy Bonair. Obecnie od 3 lat pełni funkcję Zastępcy Dyrektora Handlowego dla rynku Bankowo-Finansowego w firmie Enigma.
Błażej SZYMCZAK
specjalista ds. bezpieczeństwa, Allegro
Ireneusz TARNOWSKI
Inicjatywa Kultury Bezpieczeństwa/TR&IS Forum Wrocław
Specjalista we Wrocławskim Centrum Sieciowo-Superkomputerowym, gdzie zajmuje się administracją i bezpieczeństwem usług sieciowych (m. in. administrator systemów serwerowych, baz danych, usług sieciowe). Absolwent Informatyki oraz Cyber Security Management. Koordynator projektu wdrożenia infrastruktury klucza publicznego (PKI) w sieci PIONIER. Na polu bezpieczeństwa systemów informatycznych skutecznie łączy zdobytą wiedzę z ponad 10-letnim doświadczeniem. Będąc niezależnym konsultantem przeanalizował setki incydentów komputerowych. Angażując się w opracowywanie metod wykrywania oraz analizę zagrożeń szeroko rozumianej infrastruktury informatycznej, przygotowuje techniczne oraz organizacyjne (polityki i procedury) rozwiązania mające na celu zwiększanie poziomu bezpieczeństwa organizacji. Miłośnik defensywnego podejścia do cyberbezpieczeństwa oraz uczestnik „bleu team” w grach treningowych zespołów reagowania na incydenty. Projektant zorientowanych na bezpieczeństwo oraz w ysokodostępnych architektur rozwiązań IT (począwszy od warstwy fizycznej, poprzez warstwę sieciową do warstwy aplikacyjnej). Członek Zespołu Bezpieczeństwa Informacji WCSS, grupy roboczej PIONIER CERT, członek grupy Technology Risk & Information Security. Z wykształcenia informatyk (Politechnika Wrocławska).
Aneta TROJANOWSKA
Komenda Główna Policji
Hanna TUŁOWIECKA
software developer, Ericsson
Od początku kariery zawodowej związana z rozwojem oprogramowania telekomunikacyjnego (WCDMA, LTE) dla jednego z czołowych dostawców usług i produktów rynku telekomunikacyjnego. Obecnie pracuje w obszarze security gdzie rozwija mechanizmy uwierzytelniania i kontroli dostępu dla platformy dedykowanej operatorom telekomunikacyjnym do zarządzania ich siecią komórkową. Prowadzi również szkolenia wewnętrzne z zakresu kryptografii.
Raphaël VINOT
Naukowiec w zakresie bezpieczeństwa – Centrum Reagowania na Incydenty Komputerowe w Luksemburgu (CIRCL)
Raphaël Vinot pracuje na stanowisku naukowca w zakresie bezpieczeństwa w Centrum Reagowania na Incydenty Komputerowe w Luksemburgu od 2012 roku. Raphaël chce podnieść poziom świadomości w zakresie IT użytkowników Internetu, aby uczynić go bezpieczniejszym dla każdego. Jego dzień pracy jest mieszanką analiz złośliwego oprogramowania i prac dochodzeniowych, z częstym użyciem Pythona, aby połączyć różne zadania w całość. Uwielbia się dzielić z innymi i uważa, że każdy powinien wnosić wkład do projektów opartych na wolnym oprogramowaniu.
Follow Raphaël on Twitter
https://twitter.com/rafi0t
Wojciech WIEWIÓROWSKI
Zastępca Europejskiego Inspektora Ochrony Danych
Doktor nauk prawnych. Początkowo redaktor, a następnie wydawca w wydawnictwach prawniczych. Następnie wykładowca w Gdańskiej Wyższej Szkole Administracji, a od 2003 r. adiunkt i kierownik Pracowni Informatyki Prawniczej na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Od 2006 r. w administracji publicznej. Od 2008 r. dyrektor Departamentu Informatyzacji w MSWiA. Od 2010 r. członek Rady Archiwalnej przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek Polskiego Stowarzyszenia Prawa Europejskiego, mediator w Sądzie Polubownym ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, sekretarz Komitetu Rady Ministrów ds. Informatyzacji i Łączności, członek Komitetu ds. rozwiązań interoperacyjnych dla europejskich administracji publicznych przy Komisji Europejskiej (Komitet ISA), członek rady programowej kwartalnika „Czas Informacji – Prawo nowych technologii. Informacja w administracji i gospodarce”, członek rady programowej „Kwartalnika Naukowego Prawo Mediów Elektronicznych”. Autor wielu opracowań, publikacji i wykładów z dziedziny ochrony danych osobowych, prawa nowych technologii, informatyzacji oraz informatyki prawniczej. Naukowo zajmuje się przede wszystkim polskim i europejskim prawem nowych technologii, przetwarzaniem i bezpieczeństwem informacji, rolą systemów informacji prawnej, informatyzacją administracji publicznej, podpisem elektronicznym oraz zastosowaniem sieci semantycznej i ontologii prawniczych w porządkowaniu informacji prawnej.
Follow Wojciech Wiewiórowski on Twitter:
https://twitter.com/W_Wiewiorowski
Agnieszka WACHOWSKA
Radca prawny, Partner, Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy Sp.j.
W kancelarii uczestniczy w pracach praktyki TMT, kierując zespołem IT-Telco. Specjalizuje się wproblematyce prawnej nowych technologii i prawa autorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem branży IT, w tym również od strony podmiotów publicznych i zagadnień związanych z prawem zamówień publicznych w IT. Odpowiedzialna także za wsparcie prawne działalności operatorów telekomunikacyjnych oraz doradztwo z zakresu prawa telekomunikacyjnego. Brała udział w kilkudziesięciu projektach związanych z przygotowywaniem i negocjowaniem umów dotyczących IT, w tym wdrożeniowych, serwisowych, hostingowych, licencyjnych. Uczestniczyła w przeprowadzaniu wielu dużych i kompleksowych audytów umów dotyczących IT, w tym badających zakres uprawnień do oprogramowania. Doradza klientom w projektach związanych z inwestycjami w innowacje oraz infrastrukturę IT i telekomunikacyjną z wykorzystaniem środków unijnych oraz związanych z pomocą publiczną, w tym w strategicznych projektach dotyczących budowy i operowania sieciami szerokopasmowymi. Prelegentka na konferencjach, seminariach i szkoleniach. Autorka licznych publikacji branżowych oraz naukowych z zakresu prawa autorskiego, prawa autorskiego i prawnej ochrony programów komputerowych, a także zamówień publicznych w IT.
Helmut WAHRMANN
CISSP, Senior Technology Consultant, RSA, The Security Division of EMC
Helmut jest Starszym Konsultantem Technologii w firmie RSA – Security Devision firmy EMC. Na swoim stanowisku Helmut jest odpowiedzialny za dostarczanie wiedzy i wsparcia technicznego w działaniach przedsprzedażowych w regionie DACH i EE. Wspiera partnerów i klientów w analizie, projektowaniu i rozwijaniu w pełni zintegrowanych rozwiązań technologicznych. Obecnie pracuje jako doradca we wdrożeniach systemu RSA Netwitness Suite. Helmut ma ponad 25 lat doświadczeń w obszarze transmisji danych, zarządzania systemami, wielokanałowej bankowości. Tematyka bezpieczeństwa teleinformatycznego jest dla niego dominująca od 10 lat.
Paweł WEŻGOWIEC
CISA, CISM, LA27001, Dyrektor Techniczny, ComCERT S.A.
Poza bezpieczeństwem informacji interesuje się lotnictwem i żeglarstwem. Jest członkiem ISACA.
Adam WÓDZ
Menadżer zespołu bezpieczeństwa IT Cybercom Poland